Sigla Arhiepiscopiei Dunării de Jos Catedrala Arhiepiscopiei Dunării de Jos

Având în vedere că, în data de 25 aprilie 1885 a fost semnat Tomosul de recunoaştere a autocefaliei Bisericii Ortodoxe Române de către Patriarhia de Constantinopol, la Catedrala arhiepiscopală, ca de altfel şi în toate bisericile din cuprinsul Eparhiei Dunării de Jos, s-au rostit ectenii de pomenire a ierarhilor ortodocşi români din acea vreme, în frunte cu Mitropolitul Calinic al Ţării Româneşti şi cu episcopii Melchisedec Ştefănescu şi Iosif Gheorghian ai Dunării de Jos – ctitori ai acestui moment istoric din viaţa Bisericii noastre. După Sfânta Liturghie s-a săvârşit slujba de Te-Deum, în cadrul căreia s-au înălţat rugăciuni de mulţumire şi recunoştinţă înaintea lui Dumnezeu pentru cei 125 de ani de autocefalie şi 85 de ani de patriarhat ai B.O.R.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a evocat importanța autocefaliei pentru ţara noastră: „Actul autocefaliei de la 1885 a fost o încununare a celuilalt act de la 1877, când ţara noastră a devenit independentă față de Poarta Otomană. Anul acesta noi cinstim scurgerea celor 125 de ani de când s-a recunoscut oficial autocefalia Bisericii noastre, prin Tomosul sinodal de la 25 aprilie 1885, iar Biserica s-a organizat mult mai bine; astfel şi românii şi-au consolidat statalitatea, iar Biserica a consolidat, şi ea, credinţa prin construirea de biserici, catedrale şi intensificarea pastoraţiei şi a  misiunii sale. Atunci când s-a obţinut autocefalia, ţara era condusă de cel care a construit Catedrala Dunării de Jos, Carol I”.

Ajută cu bucurie

Calendar

Proiect

Revista arhiepiscopiei

Ştiri Trinitas TV

Emisiunea „În căutarea lui Hristos“

Alte emisiuni

Ne puteți urmări și pe Facebook