Sigla Arhiepiscopiei Dunării de Jos Catedrala Arhiepiscopiei Dunării de Jos

Ziua Drapelului Naţional, la Galaţi

În municipiul Galaţi au avut loc astăzi, 26 iunie 2026, manifestările prilejuite de Ziua Drapelului naţional.

Slujba de sfinţire a Drapelului Naţional al României a fost săvârşită de chiriarhul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, în Catedrala arhiepiscopală din Galaţi, în prezenţa autorităţilor locale, a militarilor din Garnizoana Galaţi, a angajaţilor din cadrul Centrului eparhial şi a mai multor credincioşi.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Părintele Arhiepiscop Casian a subliniat importanța marcării acestei sărbători prin rugăciune, participarea la Sfânta Liturghie şi sfințirea drapelului.

De asemenea, Înaltpreasfinţia Sa a explicat simbolistica profundă şi spirituală a celor trei culori ale drapelului: albastru reprezintă azurul credinței, galben simbolizează soarele speranței, iar roşu (purpuriu) evocă văpaia iubirii şi sacrificiul înaintașilor (eroi, martiri și luptători).

În partea finală a cuvântului, românii de pretutindeni au fost îndemnați să cinstească drapelul cu demnitate şi dragoste pentru a dobândi pace şi solidaritate, dar şi să transmită aceste valori generațiilor viitoare, ca pe un simbol al speranței și identității naționale.

„Să ne ajute Dumnezeu tuturor la ziua şi sărbătoarea semnificativă a Drapelului Național prin prezența mai întâi în biserici, priveghat o noapte, şi apoi a doua zi la Dumnezeiasca Liturghie şi sfințire.

Să înțelegem și semnificația mai adâncă a celor trei culori, cum arată rugăciunea: albastrul arată azurul credinței, iar galbenul - soarele speranței, pe când purpuriul roșu arată văpaia iubirii pe care ne-au arătat-o înaintașii noștri, în deosebi eroii, martirii, luptătorii și toți care cu focul iubirii în inimă au înțeles că în fața drapelului trebuie să ne prezentăm cu cinstire, cu demnitate și cu dragoste, pentru a primi sub faldurile sale pace, bucurie şi solidaritate creștinească și românească.

Noi, toți românii, oriunde ne-am afla, să aşezăm înțelesurile la inimă și, dacă se poate, să-l predăm copiilor şi urmașilor ca pe scutul, nădejdea și bucuria noastră ca români”, a spus ierarhul.

La finalul ceremoniei religioase, Drapelul a fost înmânat prefectului de Galaţi, care l-a oferit la rândul său gărzii port drapel.

De la Catedrala arhiepiscopală, Drapelul Naţional a fost purtat de către militari în procesiune pe strada Domnească către Piaţa Tricolorului din Grădina Publică a municipiului Galaţi.

Aici, în prezenţa oficialităţilor locale, a cadrelor militare, a preoţilor şi a cetăţenilor din oraşul de la Dunăre, a avut loc ceremonia de arborare a Drapelului Naţional prin prezentarea onorului, evocarea însemnătăţii acestei zile, binecuvântarea drapelului, înălţarea pe catarg a tricolorului şi intonarea Imnului de Stat al României.

Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea Gărzii de onoare pe ritmurile muzicii susţinute de Fanfara „Valurile Dunării” din cadrul Centrului Cultural „Dunărea de Jos” din Galaţi.

Pr. Rareș Bucur

Calendar

Proiect

Revista arhiepiscopiei

Ştiri Trinitas TV

Alte emisiuni

Emisiunea „În căutarea lui Hristos“

Ne puteți urmări și pe Facebook